Storbankerna höjer utdelningen till 115 miljarder
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Storbankerna höjer utdelningen till 115 miljarder

Storbankerna höjer utdelningen till 115 miljarder

Storbankernas vinster låg i stort sett stilla under 2024. Men utdelningarna till aktieägarna lyfter i vår med över tio miljarder till totalt 115 miljarder kronor, plus ytterligare tiotals miljarder i aktieåterköp.

Handelsbanken var sist ut på onsdagen att släppa sitt bokslut. Därmed går det att sammanfatta de fyra storbankernas resultat för helåret 2024.

Summa vinst efter skatt: 156 miljarder kronor, jämfört med 157,4 miljarder 2023.

Summa aktieutdelningar: 114,9 miljarder kronor, jämfört med 102,4 miljarder året före.

Ovanpå utdelningarna tillkommer stora aktieåterköpsprogram från SEB och Nordea på tiotals miljarder kronor, pengar som indirekt landar i aktieägarnas fickor.

Resultatmässigt ökar inte bankernas vinster längre. För SEB och Handelsbanken sjönk helårsvinsten till och med något. Men kassakistorna är fortfarande rejält stinna. Därför har styrelserna beslutat om att höja aktieutdelningarna. Mest höjer Swedbank, från 17 miljarder till 24,4 miljarder kronor.

Nordea och SEB höjer mindre, men har i stället löpande aktieåterköpsprogram på tiotals miljarder kronor. Indirekt lyfter företagens återköp av egna aktier (som sen makuleras) ägarnas värde på aktierna, på så vis att färre aktier ska dela på vinster och det samlade värdet på banken.

Fakta: Storbankernas resultat och utdelning

Bank, vinst efter skatt helåret 2024 (2023), aktieutdelning i år (respektive i fjol).

Nordea*, vinst 57,7 miljarder kronor (56,2). Utdelning: 37,6 miljarder kronor (36,5).

SEB, vinst 35,9 miljarder kronor (38,1). Utdelning: 23,2 miljarder kronor (23,2).

Swedbank, vinst 34,9 miljarder kronor (34,1). Utdelning: 24,4 miljarder kronor (17,0).

Handelsbanken, vinst 27,5 miljarder kronor (29,0). Utdelning: 29,7 miljarder kronor (25,7).

*Nordeas siffror är omräknade till eurokursen 11,40 kronor.

Källa: Bankernas bokslut

Källa: TT

Nyhetsbrev