Stoppet på Malmbanan förlängs – igen
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Stoppet på Malmbanan förlängs – igen

Stoppet på Malmbanan förlängs – igen

Återigen har stoppet på Malmbanan förlängts. Enligt den senaste prognosen skulle malmtrafiken mellan Kiruna och Narvik kunna börja rulla igen den 8 februari. Men så blir det inte, meddelar Trafikverket.

Återigen har stoppet på Malmbanan förlängts. Enligt den senaste prognosen skulle malmtrafiken mellan Kiruna och Narvik kunna börja rulla igen den 8 februari.

Men så blir det inte, meddelar Trafikverket. Orsaken är att det avslutandet arbetet försvåras av stora mängder snö i kombination med låga temperaturer.

"I nuläget återstår en del väderkänsliga detaljer och vi vill därför inte precisera något exakt datum för trafikstart, men vår absoluta förhoppning är att det ska kunna ske under nästa vecka", säger Simon Sunna, sektionschef vid Trafikverket, i ett pressmeddelande.

Den 17 december i fjol spårade ett av LKAB:s malmtåg ur vid Vassijaure, nära gränsen till Norge.

Källa: TT

Nyhetsbrev