Sparplattformen Fundler ansöker om konkurs

Den svenska sparplattformen Fundler, som tidigare lyckats samla in över 200 miljoner kronor i riskkapital, har nu ansökt om konkurs. Detta kommer inte som en överraskning då bolaget tidigare har signalerat om potentiella ekonomiska svårigheter. Bolagets omsättning under 2022 var endast 1,7 miljoner kronor, med en förlust på 63 miljoner.
- Fundler har ansökt om konkurs vid Stockholms tingsrätt.
- Företagets omsättning för 2022 var bara 1,7 miljoner kronor, medan förlusten var hela 63 miljoner.
- Bland investerarna i Fundler fanns Leovegas-grundaren Gustaf Hagman.
Ekonomiska problem för Fundler
Enligt rapporter från Breakit har Fundler, en sparplattform som tidigare tagit in över 200 miljoner kronor i riskkapital, ansökt om konkurs vid Stockholms tingsrätt. Detta kommer inte som någon överraskning då bolaget tidigare har uttryckt att det förelåg ett konkurshot.
Misslyckat försök att skapa en lönsam sparplattform
Fundler hade som mål att skapa en framgångsrik sparplattform, men lönsamheten har uteblivit. Bolaget rapporterade en blygsam omsättning på endast 1,7 miljoner kronor under 2022, medan förlusten var avsevärt större, hela 63 miljoner kronor.
Detta skriver Breakit, rapporterar nyhetsbyrån Finwire.
Stora investeringar inte tillräckliga
Trots att Fundler lyckats attrahera betydande investeringar, inklusive från Leovegas-grundaren Gustaf Hagman, har bolaget inte kunnat undvika konkurs. Enligt databasen Eivora har bolaget samlat in totalt 235 miljoner kronor i externt kapital.