Sänkt rekommendation för installationsbolaget – Nordea ser risk för nedskrivningar
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Sänkt rekommendation för installationsbolaget – Nordea ser risk för nedskrivningar

Sänkt rekommendation för installationsbolaget – Nordea ser risk för nedskrivningar

Nordea har justerat sin rekommendation för installationsbolaget Bravida från köp till behåll då de ser en potentiell risk för nedskrivningar i bolaget. Detta grundar sig i försenade order och projektdispyter kopplade till Bravida.

Enligt en analys som Dagens industri tagit del av, framkommer det att Nordea ser risker för nedskrivningar inom Bravida. Bolaget har 1,2 miljarder kronor kopplat till olika projektdispyter och vid utgången av 2022 var det 22 procent av bolagets order som var försenade med minst 60 dagar.

Potentiell påverkan på företagets provision

Nordea menar att dessa förseningar kan resultera i en minskad provision för Bravida. "Dessa förseningar kan påverka företagets inkomststruktur negativt", skriver Nordea enligt affärstidningen.

Detta skriver Dagens Industri, rapporterar nyhetsbyrån Finwire.

Nedskrivningar kan bli aktuella vid förlikningar

Om de aktuella projektdispyterna leder till förlikningar, kan det resultera i nedskrivningar för Bravida, varnar Nordea. Detta skulle innebära ytterligare ekonomiska konsekvenser för installationsbolaget utöver de redan försenade order och den potentiellt minskade provisionen.

Om Bravida

Bravida är ett bolag från Sverige och listat på Large Cap. Bolaget verkar inom sektorn Industri och aktien har 6388st ägare hos Avanza samt 1705st ägare hos Nordnet vid senaste mätningen.

Bravida Holding är en koncern inriktad mot att erbjuda helhetslösningar inom installation och service för fastigheter. Fokus ligger på att erbjuda tjänster inom el, värme, sanitet och ventilation. Utöver innehar även Bravida specialistkompetens inom brandskydd, kyla, kraft och teknisk fastighetsdrift. Bolaget har idag sitt huvudkontor i Stockholm.

Nyhetsbrev