Ryssland ställer nya krav i samtal – Europa och Ukraina utestängda
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Ryssland ställer nya krav i samtal – Europa och Ukraina utestängda

Ryssland ställer nya krav i samtal – Europa och Ukraina utestängda

USA och Ryssland har kommit överens om att fortsätta samtalen för att avsluta kriget i Ukraina. Det meddelade en amerikansk tjänsteman efter de samtal som hölls i Riyadh i dag. Ukraina och Europa är inte inbjudna att delta. Moskva framförde ett nytt långtgående krav, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.

  • USA och Ryssland enades om att utse högnivåteam för att arbeta mot fred i Ukraina.
  • Ryssland kräver att NATO drar tillbaka ett löfte från 2008 om Ukrainas framtida medlemskap.
  • Ukraina avvisar alla fredsavtal som görs utan dess godkännande.

Enligt Reuters kom USA och Ryssland överens om att fortsätta arbetet för att få ett slut på kriget i Ukraina. De båda länderna ska utse ”högnivåteam” med uppgift att få ett avslut på konflikten. Samtidigt uttrycker europeiska ledare oro över att president Donald Trump kan göra eftergifter till Ryssland som kan äventyra Europas säkerhet.

Ukrainas medlemskap i Nato på tapeten

Ryssland har även rest nya krav i samtalen. Utrikesministeriets taleskvinna Maria Zakharova uttalade att det inte räcker för Nato att inte tillåta Ukraina som medlem. Alliansen måste också återkalla sitt löfte från 2008 om framtida medlemskap för Ukraina.

Ukraina har konsekvent krävt medlemskap i Nato som ett skydd mot Ryssland. President Zelenskyj har framhållit detta som avgörande för landets suveränitet.

President Trump vill stoppa dödandet; USA vill ha fred och använder sin styrka i världen för att förena länder. President Trump är den enda ledaren i världen som kan få Ukraina och Ryssland att gå med på det. Tammy Bruce, USA:s utrikesdepartement

Europa utesluts från samtalen

Ryssland har tidigare uttryckt att Europa inte bör ha något inflytande över förhandlingarna mellan USA och Ryssland. Det rapporterar TT. Utrikesminister Sergej Lavrov menar att om europeiska länder bara vill fortsätta konflikten, finns det ingen anledning att involvera dem.

Samtalen i Riyadh är avsedda att leda till konkreta förhandlingar om kriget i Ukraina och ett potentiellt möte mellan Trump och Putin. Även om Ukraina inte deltog i de inledande samtalen, har USA:s utrikesminister Marco Rubio lovat att de kommer att involveras när "riktiga förhandlingar" inleds.

Europeiska insatser och oro

Samtidigt tvekar europeiska ledare om att skicka fredsbevarande styrkor till Ukraina, trots Storbritanniens beredskap att göra det. Det skriver Financial Times efter det krismöte som europeiska ledare höll i måndags. Frankrikes president Emmanuel Macron har föreslagit en "försäkringsstyrka" men mött motstånd från Tysklands förbundskansler Olaf Scholz, som kallade diskussionen för "förhastad".

Italiens premiärminister Giorgia Meloni uttryckte också tveksamhet och kallade det för ett komplext alternativ som sannolikt inte skulle vara effektivt.

Nyhetsbrev