Rapportfall för Vodafone

Den brittiska mobiloperatören Vodafone redovisar en oväntat stor försäljning i det tredje kvartalet i bolagets brutna räkenskapsår, avslutat i december. Tjänsteintäkterna steg 4,7 procent till 9,4 miljarder euro.
Den brittiska mobiloperatören Vodafone redovisar en oväntat stor försäljning i det tredje kvartalet i bolagets brutna räkenskapsår, avslutat i december.
Tjänsteintäkterna steg 4,7 procent till 9,4 miljarder euro. Ökningen härrör bland annat från ett lyft för efterfrågan bland företagskunder.
Men på Londonbörsen var det tummen ned.
Vodafone-aktien sjunker med drygt 2 procent i den inledande handeln efter rapporten. Nedgången följer på ett år präglat av motvind för aktien under vilket Vodafones börsvärde minskat med 28 procent.
Källa: TT