Profilerna avslöjar sina älsklingsaktier för evigt ägande
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Profilerna avslöjar sina älsklingsaktier för evigt ägande

Profilerna avslöjar sina älsklingsaktier för evigt ägande

På Alla hjärtans dag avslöjar flera börsprofiler för Dagens Industri vilka älsklingsaktier de har. Det är aktier de anser vara värda att äga för evigt. Dessa aktier representerar olika sektorer och strategier, men alla har gemensamt att de utgör kärnan i dessa investerares portföljer.

  • Börsprofiler avslöjar sina favoritaktier för långsiktigt ägande.
  • Aktierna representerar en blandning av olika sektorer och strategier.
  • Flera profiler betonar stabilitet och långsiktig tillväxt.

Enligt Dagens Industri har flera välkända börsprofiler delat med sig av sina favoritaktier som de vill äga för alltid. Bland dessa finns både teknikbolag, banker och industriföretag som alla erbjuder långsiktig potential. Nedan följer ett axplock av profilernas val.

Volvo och Lagercrantz bland toppvalen

Joakim Bornold, sparprofil och grundare av Levler, har valt AB Volvo som sin favoritaktie. Han betonar företagets världsledande produkter och lönsamhet. Arne "Kavastu" Talving, en känd privatinvesterare, föredrar Lagercrantz för dess stabila vinsttillväxt och kloka förvärv.

Banker och säkerhet i fokus

Agnetha Jönsson från Dagens Industri rekommenderar SEB. Banken har visat förmåga att förändras med omvärlden och erbjuder god direktavkastning. Robert Oldstrand från Swedbank satsar på Securitas, som genomgår en transformation mot att bli ett teknologibolag.

Man brukar ju säga att man inte ska gifta sig med en aktie, så detta ska väl tas med en nypa salt, men jag och Atlas Copco har i 15 år haft en stabil och givande relation. För mig har den alltid utgjort en del av en trygg bas i portföljen, och det känns ganska otroligt att vi skulle gå skilda vägar framöver. Gabriella Ekström, privatinvesterare och börsprofil

Teknikkonsulter och detaljhandel lockar

Börsprofilen Sandra Bourbon ser stor potential i Sweco, ett teknikkonsultbolag som prioriterar jämställdhet och mångfald. Gabriella Ekström har en långsiktig relation med Atlas Copco, ett verkstadsbolag som alltid varit en del av hennes portfölj. Fredrik Warg från SEB ser potential i H&M, trots marknadens skepsis.

Nyhetsbrev