Liberalerna vill förbjuda Temu och Shein
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Liberalerna vill förbjuda Temu och Shein

Liberalerna vill förbjuda Temu och Shein

Liberalerna vill förbjuda import från kinesiska lågprisbolag som Shein och Temu. Partiet lägger samtidigt fram tre andra förslag om kläder och mode som man kommer att driva inom regeringssamarbetet, rapporterar Aftonbladet.

Partiet lägger samtidigt fram tre andra förslag om kläder och mode som man kommer att driva inom regeringssamarbetet, rapporterar Aftonbladet.

De andra förslagen är sänkt moms på varor som köps i andra hand, ett förbud mot evighetskemikalierna PFAS i textilier och kläder i Sverige och en lagstadgad utsläppsredovisning på alla kläder.

– Vi vill främja den cirkulära ekonomin och andrahands-handeln av kläder och sänka den fast fashion-konsumtion som expanderar i Sverige och som inte lämpar sig för ett land med medvetna konsumenter och ett stort engagemang för både mänskliga rättigheter och klimatet, säger klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) till tidningen.

Svenska konsumenter har den senaste tiden handlat allt mer från utländska aktörer som kinesiska Temu och Shein.

Källa: TT

Nyhetsbrev