Kris för pistagenötter efter virala chokladen

Försäljningen av "Dubaichokladen" har fått priset på pistagenötter att skjuta i höjden, rapporterar Financial Times. "Dubaichoklad" är en chokladkaka fylld med pistagenötkräm och kadayif – en sorts trådig deg som används till bakverk.
"Dubaichoklad" är en chokladkaka fylld med pistagenötkräm och kadayif – en sorts trådig deg som används till bakverk.
Chokladen lanserades 2022 av Fix dessert chocolatier i Dubai. En video på Tiktok – med 230 miljoner visningar – gjorde kombinationen till en global sensation. Det finns flera "Dubaichoklad" på marknaden – ofta till ett saftigt pris.
Giles Hacking, nöthandlare på CG Hacking, säger till Financial Times att pistagekärnor kostade drygt 16 kronor hektot för ett år sedan – nu ligger priset på cirka 21 kronor hektot.
– Pistaschvärlden är i princip uttömd för tillfället, säger han.
Samtidigt uppger chokladtillverkare att de inte kan producera tillräckligt av den populära chokladen.
Pistagelagren var redan skrala efter förra årets dåliga skörd i USA – som är den största exportören av nöten. Ovanpå det tredubblades nästan priset på kakao förra året, som en följd av dåliga skördar.
Källa: TT