Här skärper Skatteverket kontrollen i årets deklaration – ”svårt område”

Skatteverket kommer i år att granska inkomster från uthyrning av privatbostäder extra noga. Det uppger myndigheten i ett pressmeddelande. Nytt för året är att många kommer att få uppgifter om sina uthyrningsinkomster direkt i deklarationsspecifikationen, eftersom plattformsföretagen är ålagda att rapportera mer till Skatteverket.
- Inkomster över 40 000 kronor från uthyrning ska deklareras.
- Plattformsföretag rapporterar nu uthyrningsuppgifter till Skatteverket.
- Olika avdragsregler gäller beroende på boendeform.
Enligt Skatteverket ska inkomster från uthyrning av privatbostäder över 40 000 kronor tas upp i deklarationen. Reglerna för beskattning är oförändrade, men rapporteringen har förbättrats.
Så påverkas du av de nya ändringarna
Den som hyr ut sin privatbostad och tjänar mindre än 40 000 kronor behöver inte deklarera inkomsten. Men tjänar man mer än så på det krävs att man sätter sig in i reglerna. Information om avdrag finns på Skatteverkets webbplats.
Den som har tjänat mindre än 40 000 kronor på uthyrning av privatbostad behöver inte fundera över att deklarera inkomsten. Men har du tjänat mer än så behöver du sätta dig in i reglerna, som är olika beroende på om du hyrt ut hus eller rum. Det finns bra information på skatteverket.se, där du kan läsa om vilka avdrag du kan göra Emelie Köhn, deklarationsexpert på Skatteverket
Olika avdragsregler beroende på boendetyp
För småhus gäller ett schablonavdrag på 40 000 kronor samt 20 procent av hyresintäkten som avdrag för driftskostnader. För bostadsrätter och hyresrätter kan avdrag göras för månadskostnaden eller hyreskostnaden under uthyrningstiden.
Skatteverkets hjälpmedel och kontroller
Skatteverket erbjuder en beräkningstjänst online för att underlätta skatteberäkningen. Jan Janowski, deklarationsexpert på Skatteverket, påpekar vikten av att undvika fel, då området är komplicerat och under särskild kontroll.
”Vi vet att det här är ett svårt område där vi ser risker för fel och därför gör vi också kontroller på området”, säger han i pressmeddelandet.