Här är produkterna som var sämst i test i fjol
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Här är produkterna som var sämst i test i fjol

Här är produkterna som var sämst i test i fjol

Myggmedel utan effekt, olivolja som smakar härsket och ägg som innehåller miljögifter. Tidningen Råd och Rön har listat produkterna som är sämst i test och konstaterar att bilbarnstolar som innehåller giftiga ämnen är en följetong.

Här har babyskyddet Graco Snuglite i-Size och bältesstolen Silver Cross Discover i-Size utmärkt sig i testerna, inte på grund av bristande krockskydd, men för innehållet av giftiga ämnen.

"Det är konstigt att vi fortsätter hitta de här ämnena när det uppenbart går att göra utmärkta stolar utan", säger Råd och Röns testchef Ronny Karlsson i ett pressutskick.

Ägg med miljögift

Tidningen pekar också på mat med hälsovådliga ämnen. Alla utom en av de burkar med krossade tomater som testades förra året innehöll mjukgöraren bisfenol A, som kan påverka hälsan om man får i sig för mycket under lång tid. Mest innehöll Kung Markattas krossade tomater.

Ekologiska ägg sticker ut i testerna för innehållet av miljögifter som PFAS, dioxiner och PCB. För de ägg som innehåller högst halter kan det räcka med en handfull för att ett litet barn ska nå upp till maxnivån för de rekommenderade veckointagen, skriver tidningen. Orsaken är det fiskmjöl som finns i ekohönsens foder.

Smakar härsket

På temat mindre aptitliga livsmedel lyfter Råd och Rön två olivoljor, La Española Extra Jungfru Olivolja och Terra Delyssa Extra Virgin Olive Oil, som smakar härsket.

Lidls malda kanel av märket Kania smakar enligt tidningen inte kanel utan illa och Eldorados tomatketchup består inte ens till hälften av tomat och är enligt testarna vattnig och lös.

Andra produkter får sämst i test-stämpel på grund av dålig funktion. Här återfinns bland annat myggmedel som inte hjälper mot mygg, dels Urtegaardens stick-inte-olja, och dels antimygg-armbandet Radarcan.

Källa: TT

Nyhetsbrev

Vinnare & Förlorare idag

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här