Ericsson överväger flytt – fastighetsägaren rasar på börsen
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Ericsson överväger flytt – fastighetsägaren rasar på börsen

Ericsson överväger flytt – fastighetsägaren rasar på börsen

Telekombolaget Ericsson överväger att lämna sitt nuvarande huvudkontor i Kista. Osäkerhet i området anges som en av de främsta orsakerna till det potentiella beslutet. Uppgifterna har redan påverkat fastighetsägaren Corem negativt på börsen. Situationen kan få långtgående konsekvenser för både Ericsson och Kista.

  • Ericsson överväger att flytta från Kista på grund av säkerhetsproblem.
  • Osäkerheten i området påverkar anställdas trygghet och rekrytering.
  • Corems aktie har fallit över åtta procent efter nyheten.

Osäkerhet i Kista orsakar bekymmer

Enligt Dagens Industri har frågan om en eventuell flytt lyfts av Ericssons vd, Börje Ekholm, redan förra året. Den ökade osäkerheten i Kista, där anställda ibland behövt eskorteras av säkerhetspersonal till tunnelbanan på kvällstid, framhävs som ett stort bekymmer. Per Norlander, koncernförhandlare för Sveriges Ingenjörer på Ericsson Sverige, påpekar att personalen känner sig otrygg både före och efter arbetstid, vilket även kan göra det svårt att locka till sig högprofilerad kompetens.

Marknadseffekter och framtidsutsikter

Nyheten om Ericssons potentiella flytt har redan fått konsekvenser på marknaden. Fastighetsbolaget Corem, som äger Ericssons nuvarande huvudkontor i Kista, har sett sin aktie falla med över sju procent efter att uppgifterna först publicerades av Fastighetsvärlden. Vid 13.15 på torsdagen var aktien ned 8,35 procent. Denna utveckling kan indikera en oro på marknaden för ytterligare värdefall om Ericsson beslutar sig för att lämna Kista.

Huvudägare försöker lugna marknaden

Corems huvudägare, Rutger Arnhult, har valt att bemöta spekulationerna genom ett kortfattat sms till Dagens Industri. Arnhult menar att "Ericsson lär knappast lämna Kista", vilket kan ses som ett försök att dämpa oron på marknaden. Trots hans kommentar kvarstår frågetecknen kring Ericssons framtidsplaner i området.

Stora förändringar på fastighetsmarknaden?

Enligt Fastighetsvärlden kan Ericsson ha anlitat fastighetsrådgivaren Cushman & Wakefield för att undersöka möjligheterna att hitta en ny lokal på mellan 50 000 och 100 000 kvadratmeter. Skulle detta visa sig stämma, skulle det kunna innebära en av de största flyttarna någonsin i Sverige. Tillsammans med Corem är även Vasakronan en betydande hyresvärd för Ericsson i Kista, vilket gör att fler aktörer kan påverkas av en eventuell flytt.

Vi på Börskollen följer noggrant utvecklingen kring Ericssons eventuella flytt och dess påverkan på både företaget och fastighetsmarknaden. Beslutet kan få betydande konsekvenser, inte bara för telekomjätten själv utan även för hela Kistaområdet och dess anseende som ett teknologiskt centrum.

Nyhetsbrev