Efter börsraset – svagare bostadsmarknad väntas

Börsraset väntas få effekter på bostadsmarknaden. Lägre prisuppgångar än vad tidigare förutspåtts är att vänta, enligt statliga banken SBAB. Om två veckor presenterar SBAB en ny prognos för den svenska bostadsmarknaden.
Om två veckor presenterar SBAB en ny prognos för den svenska bostadsmarknaden. Efter att tidigare ha trott att bostadspriserna ska gå upp med sex procent i år finns det nu anledning att revidera dessa siffror, säger bankens chefsekonom Robert Boije till TT.
– Jag tror att vi kommer att behöva revidera ned den lite grann. Under våren har vi inte sett att bostadspriserna stigit lika mycket som de normalt brukar säsongsvis, säger han.
Globalt börsras
Till det ska dessutom läggas det börsras som nu sveper världen över och i högsta grad inkluderar Sverige och Stockholmsbörsen. Med en nedgång på 13 procent under en veckas tid är nu Stockholmsbörsen ned 14 procent sedan årsskiftet. Robert Boije påpekar att ett mardrömsscenario skulle vara ett ekonomiskt läge med stagflation, det vill säga där såväl arbetslösheten som inflationen sticker i väg samtidigt.
– Skulle vi få en sådan utveckling kommer det att definitivt slå på mot bostadsmarknaden och där vill man inte hamna, säger han.
Största i livet
En betydande faktor för prisutvecklingen är samtidigt marknadspsykologi. Oro för börsutvecklingen och sitt eget sparande, kan göra att hushållen blir allt mera restriktiva att ge sig ut på bostadsmarknaden, påpekar Robert Boije.
– Att köpa bostad är det största man kan göra i livet och då kanske man avstår i det här turbulenta läget. Man blir orolig helt enkelt.
För din egen del, är du orolig för omvärldsläget och börsutvecklingen?
– Lite. Det är ändå en helt ny världsordning vi står inför. Att inte vara orolig skulle vara konstigt.
Källa: Tobias Österberg/TT