Denna grupp svenskar är den mest skuldsatta – 600 personer står för 24 procent av totala skulden
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Denna grupp svenskar är den mest skuldsatta – 600 personer står för 24 procent av totala skulden

Denna grupp svenskar är den mest skuldsatta – 600 personer står för 24 procent av totala skulden

En liten andel av de mest skuldsatta privatpersonerna i Sverige står för en betydande del av det totala skuldbeloppet, visar en ny analys från Kronofogden. Dessa personer har vissa kännetecken som skiljer dem från den större gruppen skuldsatta och deras skulder har ofta specifika källor.

  • En procent av de skuldsatta står för en tredjedel av skuldbeloppet.
  • De mest skuldsatta har ofta skatteskulder och näringsförbud.
  • Skuldsanering är vanligare bland de mest skuldsatta.

Analysen från Kronofogden tydliggör att en liten grupp privatpersoner står för en oproportionerligt stor del av de totala skulderna. Av de 437 000 personer som har skulder hos myndigheten, utgör nästan 600 individer en promille av de skuldsatta men ansvarar för hela 24 procent av det totala skuldbeloppet. Detta motsvarar över 32 miljarder kronor.

Specifika kännetecken hos de mest skuldsatta

Dessa individer, som ofta är företagare, har en högre förekomst av skatteskulder och brottsrelaterade skadeståndsskulder. Många av dem har också näringsförbud. Pernilla Tollin, analytiker hos Kronofogden som står bakom rapporten, förklarar att denna grupp skiljer sig från andra skuldsatta även i andra avseenden.

Det här är en grupp som skiljer sig från övriga skuldsatta. De är bland annat i högre utsträckning företagare, och har oftare varit skuldsatta under lång tid. Pernilla Tollin

Män är överrepresenterade bland de mest skuldsatta och de tenderar att vara äldre och bo i storstäder. De har också varit skuldsatta under en längre tid jämfört med andra.

Utmätning och skuldsanering

För att driva in skulder hos dessa individer använder Kronofogden främst utmätning av kontanta medel och försäljning av egendom. Löneutmätning är mindre vanligt i denna grupp jämfört med bland alla skuldsatta.

Nästan 30 procent av de mest skuldsatta har någon gång ansökt om skuldsanering, jämfört med drygt 20 procent av alla skuldsatta. Detta visar att de mest skuldsatta ofta befinner sig i en mer komplex ekonomisk situation.

Preskription och internationell påverkan

Preskriptionen av skatteskulder är ofta förlängd för dessa individer. Detta sker om de befinner sig utomlands eller på annat sätt har försvårat indrivningen. Följaktligen påverkas deras skuldsituation av både nationella och internationella faktorer.

Nyhetsbrev