Deklarationen 2025: Ett avdrag försvinner – två skärskådas
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Deklarationen 2025: Ett avdrag försvinner – två skärskådas

Deklarationen 2025: Ett avdrag försvinner – två skärskådas

Från och med i dag går det att logga in i Skatteverkets e-tjänst och deklarera. Det kan då vara på sin plats att påminna om ett par nyheter i årets deklaration: För ett avdrag som många svenskar använder är det sista gången och två andra avdrag kommer Skatteverket att ha särskild koll på i år.

  • Skatteverket fokuserar på inkomster från uthyrning och försäljning.
  • Försäljning över 50 000 kronor per år blir beskattningsbar.
  • Ränteavdrag för krediter och blancolån försvinner efter 2025.

I dag, den 18 mars, öppnas Skatteverkets e-tjänst och det går att deklarera. För att få skatteåterbäringen tidigt i april krävs att deklarationen skickas in digitalt och utan ändringar senast 2 april (annars är 2 maj sista dagen att deklarera om du inte har anstånd med att lämna deklarationen). Två områden kommer att granskas särskilt noggrant.

Inkomster från uthyrning och försäljning under lupp

Skatteverket kommer att granska inkomster från uthyrning via plattformar som Airbnb extra noggrant. Dessutom kommer försäljning av varor och tjänster på plattformar som Tradera och Blocket att kontrolleras särskilt. Om vinsten från sådan försäljning överstiger 50 000 kronor under året, beskattas beloppet över gränsen med 30 procent.

För konsumenter påverkar detta de som säljer varor för mer än 50 000 kronor per år. Om den totala vinsten överstiger detta belopp blir den beskattningsbar, och en skatt på 30 procent tas ut på det överskjutande beloppet. Börskollen

Sista chansen för fullt ränteavdrag

En betydande förändring i årets deklaration är att fullt ränteavdrag för lån utan säkerhet, som blancolån och krediter, kommer att vara tillgängligt för sista gången 2025. Från och med nästa års deklaration halveras avdraget till 15 procent, och det kommer sedan att avskaffas helt år 2027.

Förberedelser inför deadline

Det är viktigt att vara medveten om dessa förändringar och förbereda sig i god tid för att undvika eventuella problem med Skatteverket. Att hålla sig informerad och korrekt rapportera inkomster och avdrag kan spara både tid och pengar i längden.

Nyhetsbrev