Nedan finner du en summering av de analysrekommendationer och riktkursförändringar som har rapporterats om idag den 29 augusti. Några av de som har väckt mest intresse hos Börskollens läsare är: Goldman Sachs sänker riktkursen för H&M till 150 kronor (170), upprepar sälj och William Blair inleder bevakning på Tesla med rekommendationen outperform.
Tips: På vår sida Riktkurskollen hittar du alla dessa från en stor mängd olika analyshus och banker – dessutom med smidig tillhörande sökfunktion. På sidan Analyskollen kan du även fördjupa dig i många av de publika bolagsanalyser som finns att läsa.
Aktie | Rekommendation och kommentar |
Hennes & Mauritz | Goldman Sachs sänker riktkursen för H&M till 150 kronor (170), upprepar sälj |
Tesla | William Blair inleder bevakning på Tesla med rekommendationen outperform |
MPC Container Ships | Pareto Securities höjer riktkursen för MPC Container Ships till 22 norska kronor (20), upprepar behåll |
Gaming Innovation | Pareto Securities sänker riktkursen för Gaming Innovation Group till 39 kronor (45), upprepar köp |
Jetpak | Pareto Securities höjer riktkursen för Jetpak till 125 kronor (120), upprepar köp |
Swedbank | Barclays sänker riktkursen för Swedbank till 220 kronor (230), upprepar jämvikt |
Avance Gas | Kepler Cheuvreux sänker Avance Gas till behåll (köp), riktkurs 128 norska kronor (219) |
Elekta | DNB höjer riktkursen för Elekta till 76 kronor (74), upprepar behåll |
Tomra Systems | Jyske Bank höjer riktkursen för Tomra till 170 norska kronor (155), upprepar behåll |
Elopak | SEB höjer riktkursen för Elopak till 51 norska kronor (44), upprepar köp |
Elekta | JP Morgan höjer riktkursen för Elekta till 71 kronor (67), upprepar undervikt |
Take Two Interactive Software | Redburn inleder bevakning på Take-Two Interactive med köp och riktkurs 194 dollar |
Per Aarsleff | Carnegie sänker riktkursen för Per Aarsleff till 555 danska kronor (570), upprepar köp |
Novonesis | Danske Bank höjer riktkursen för Novonesis till 530 danska kronor (500), upprepar köp |
Golden Ocean | DNB sänker riktkursen för Golden Ocean Group till 98 norska kronor (136), upprepar sälj |
MPC Container Ships | DNB höjer riktkursen för MPC Container Ships till 19 norska kronor (18,50), upprepar sälj |
Vestas Wind Systems | RBC sänker riktkursen för Vestas till 228 danska kronor (243), upprepar outperform |
Equinor | Morgan Stanley sänker Equinor till undervikt (jämvikt), riktkurs 270 norska kronor |
Neste | Morgan Stanley höjer Neste till övervikt (jämvikt), riktkurs 27,50 euro |
Vestas Wind Systems | Morgan Stanley sänker riktkursen för Vestas till 175 danska kronor (182), upprepar jämvikt |
Per Aarsleff | Danske Bank höjer riktkursen för Per Aarsleff till 493 danska kronor (447), upprepar köp |
Golden Ocean | Kepler Cheuvreux sänker riktkursen för Golden Ocean Group till 182 norska kronor (186), upprepar köp |
AcadeMedia | Carnegie höjer riktkursen för Academedia till 86 kronor (81), upprepar köp |
Equinor | Morgan Stanley sänker Equinor till undervikt (jämvikt), riktkurs 25,80 dollar för amerikanska depåbeviset |
Sparebanken Ost | DNB höjer Sparebanken Sør till köp (behåll), riktkurs 213 norska kronor |
Sparebanken Ost | DNB höjer Sparebanken Sør till köp (behåll), riktkurs 213 norska kronor |
Webstep | Pareto Securities höjer Webstep till köp (behåll), riktkurs 28 norska kronor (25) |
Etteplan | Inderes höjer Etteplan till öka (minska), riktkurs 13 euro |