Dagens aktierekommendationer – Electrolux med på listan
![Dagens aktierekommendationer – Electrolux med på listan](https://img.borskollen.se/misc/aktierekommendation_2.jpg)
Nedan finner du en summering av de analysrekommendationer och riktkursförändringar som har rapporterats om idag den 19 september. Några av de som har väckt mest intresse hos Börskollens läsare är: Handelsbanken sänker Electrolux till behåll (köp) på kort sikt och Jefferies höjer Billerud till köp (behåll), riktkurs 105 kronor.
Tips: På vår sida Riktkurskollen hittar du alla dessa från en stor mängd olika analyshus och banker – dessutom med smidig tillhörande sökfunktion. På sidan Analyskollen kan du även fördjupa dig i många av de publika bolagsanalyser som finns att läsa.
Aktie | Rekommendation och kommentar |
Electrolux | Handelsbanken sänker Electrolux till behåll (köp) på kort sikt |
Billerud | Jefferies höjer Billerud till köp (behåll), riktkurs 105 kronor |
Billerud | Danske Bank höjer Billerud till köp (behåll), riktkurs 105 kronor |
Assa Abloy | Jefferies höjer riktkursen för Assa Abloy till 265 kronor (250), upprepar behåll |
Coloplast | Danske Bank sänker riktkursen för Coloplast till 935 danska kronor (1 030), upprepar köp |
Etteplan | Carnegie sänker Etteplan till behåll (köp) |
Coloplast | JP Morgan återupptar bevakning på Coloplast med undervikt och riktkurs 686 danska kronor |
Paradox Interactive | Danske Bank höjer riktkursen för Paradox till 270 kronor (265), upprepar behåll |
Arise Windpower | Redeye sänker motiverat värde för Arise till 98 kronor (114) |
Arm | Redburn Atlantic inleder bevakning på Arm Holdings med neutral och riktkurs 50 dollar |
Atlas Copco | Morgan Stanley höjer riktkursen för Atlas Copco till 135 kronor (132), upprepar undervikt |
HMS Networks | DNB sänker riktkursen för HMS Networks till 475 kronor (500), upprepar köp |
Atlas Copco | Bank of America sänker riktkursen för Atlas Copco till 165 kronor (170), upprepar köp |
Volkswagen | Jefferies höjer Volkswagen till köp (underperform), riktkurs 150 euro (115) |
Paradox Interactive | Danske Bank sänker riktkursen för Paradox till 270 kronor (300), upprepar behåll (Rättelse av tidigare riktkurs) |
PGS | DNB höjer PGS till behåll (sälj), riktkurs 10,50 norska kronor |
Nordic Semiconductor | DNB sänker riktkursen för Nordic Semiconductor till 140 norska kronor (170), upprepar köp |
Starbucks | Cowen sänker Starbucks till market perform (outperform), riktkurs 107 dollar (117) |
Deere & Co | Evercore ISI sänker Deere & Company till in-line (outperform), riktkurs 424 dollar (456) |
TGS | Fearnley höjer riktkursen för TGS-Nopec till 220 norska kronor (200), upprepar köp |
Awilco LNG | Pareto Securities sänker riktkursen för Awilco LNG till 13 norska kronor (14), upprepar köp |
Nordic Semiconductor | Kepler Cheuvreux sänker riktkursen för Nordic Semiconductor till 140 norska kronor (160), upprepar köp |
Kempower | Inderes höjer Kempower till öka (minska), riktkurs 52 euro |
Carlsberg | Jyske Bank sänker riktkursen för Carlsberg till 1 045 danska kronor (1 075), upprepar behåll |
NNIT | SEB höjer riktkursen för NNIT till 122 danska kronor (104), upprepar köp |
TGS | DNB sänker TGS-Nopec till behåll (köp), riktkurs 155 norska kronor |
Bonheur | DNB inleder bevakning på Bonheur med köp och riktkurs 305 norska kronor |
DNB Bank | SEB sänker DNB till behåll (köp), riktkurs 224 norska kronor |