H&M i botten på munter börs
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

H&M i botten på munter börs

H&M i botten på munter börs

Stockholmsbörsens breda index steg 0,4 procent under tisdagens handel. Utvecklingen såg liknande ut på de ledande europeiska börser. De senaste dagarnas geopolitiska utveckling har fått försvarsaktier i Europa att stiga.

De senaste dagarnas geopolitiska utveckling har fått försvarsaktier i Europa att stiga. Saab, som rusade med 16,2 procent på måndagen, handlades på plus 0,7 procent.

OMXS30-index med de 30 mest omsatta aktierna steg i sin tur 0,5 procent.

Automationskoncernen ABB toppade OMXS30-index med en uppgång på 1,8 procent. H&M hamnade i botten på samma index, aktien backade 3,7 procent.

Under dagen kom inflationssiffror för Sverige som visar att KPIF-inflationen låg på 2,2 procent i januari och i december på 1,5 procent. Riksbankens mål ligger på en inflation på 2 procent.

KPIF-måttet, där effekterna av boräntorna räknas bort, är det mått som Riksbanken tittar främst på inför kommande räntebesked.

Källa: TT

Nyhetsbrev