Biden hoppas på börsrallyt inför valet
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Biden hoppas på börsrallyt inför valet

Biden hoppas på börsrallyt inför valet

USA:s president Joe Biden hoppas att börsrallyt i New York ska stärka hans chanser i det kommande presidentvalet. "Att aktiemarknaden går starkt är ett tecken på förtroende för den amerikanska ekonomin", skriver Biden på X.

"Att aktiemarknaden går starkt är ett tecken på förtroende för den amerikanska ekonomin", skriver Biden på X.

På fredagen stängde New York-börsens breda S&P500-index för första gången över den symboliskt viktiga drömgränsen på 5 000 punkter och börsen i stort har flera veckor av tydlig uppgång bakom sig.

Den senaste veckan har demokraternas Biden fått se sin republikanske rival Donald Trump storma vidare med flera framgångar inom partiet.

Dessutom har en rapport släppts som i starka ordalag ifrågasätter 81-årige Bidens minnesförmåga.

Demokraterna hoppas att just USA:s starka ekonomi ska få väljarna att stödja Biden i valet i november.

Källa: TT

Nyhetsbrev