Arla bibehåller mjölkpriset - fjärde månaden i rad

Arla har beslutat att hålla mjölkpriset oförändrat för fjärde månaden i rad. Trots detta sker en liten valutajustering som påverkar böndernas ersättning. Beslutet påverkar tusentals mjölkbönder, inklusive de i Sverige.
- Arla håller mjölkpriset oförändrat för fjärde månaden i rad.
- En valutajustering ger bönderna 1,4 öre mer per kilo mjölk.
- Totalt 1 900 svenska mjölkbönder är anslutna till Arla.
Enligt Finwire har Arla valt att inte förändra priset på mjölk till bönderna under april månad. Detta beslut kommer efter åtta höjningar tidigare under året. Trots att priset är oförändrat sker en valutajustering som ger bönderna en liten ökning i ersättningen.
Valutajustering ger små fördelar
Den kvartalsvisa valutajusteringen innebär att bönderna får 1,4 öre mer betalt per kilo mjölk. A contopriset för konventionell mjölk landar därmed på 623,4 öre per kilo. För ekologisk mjölk blir priset 712,7 öre per kilo.
Jag är glad över att vi kan behålla ett starkt mjölkpris till våra ägare. Det behövs för att de ska kunna fortsätta utveckla sina gårdar och göra de viktiga investeringar som krävs för en ännu mer hållbar mjölkproduktion. Cecilia Kocken, vd för Arla Sverige.
Påverkar tusentals mjölkbönder
Arla har cirka 7 600 mjölkbönder anslutna till sig, varav 1 900 är verksamma i Sverige. Beslutet att hålla mjölkpriset stabilt påverkar dessa bönder och deras förmåga att investera i sina verksamheter.
Fortsatt fokus på hållbarhet
Arla betonar vikten av att behålla ett starkt mjölkpris för att möjliggöra hållbara investeringar. Detta anses vara nödvändigt för att bönderna ska kunna fortsätta utveckla sina gårdar och möta framtidens krav på hållbar mjölkproduktion.