Ännu inga intäkter i Lovisagruvan – men malmproduktionen ökar

Lovisagruvan har presenterat sin kvartalsrapport för första kvartalet 2025 med fokus på produktionsökning och finansiella utmaningar. Trots uteblivna intäkter har produktionen av malm ökat markant. Bolaget planerar nu för framtida avtal och potentiella provleveranser.
- Lovisagruvan rapporterar fortsatt nollintäkter men ökad malmproduktion.
- Finansiella utmaningar med förlust och negativt kassaflöde.
- Positiva framtidsperspektiv med potential för långsiktiga avtal.
Enligt Finwire/Dagens Industri visar Lovisagruvans senaste kvartalsrapport att intäkterna fortsatt är obefintliga, medan produktionen av malm ökat med 24 procent till 8 160 ton. Malmlagret har även vuxit från 17 845 ton till cirka 26 000 ton under kvartalet.
Finansiella utmaningar i fokus
Trots produktionsökningen kvarstår finansiella utmaningar för Lovisagruvan. Rörelseresultatet för kvartalet landade på -4,1 miljoner kronor jämfört med -2,4 miljoner kronor samma period 2024. Nettoresultatet uppgick till -3,4 miljoner kronor och resultatet per aktie var -0,86 kronor.
Kassaflödet från den löpande verksamheten visade också på en betydande försämring, med -14,2 miljoner kronor jämfört med -5,0 miljoner kronor förra året. Trots detta har bolaget stärkt sin finansiella position genom nyemissioner och provleveranser under slutet av 2024.
Framtidsutsikter och strategiska planer
Lovisagruvan ser potential i framtida provleveranser som kan leda till långsiktiga avtal. I sin rapport betonar bolaget att de finansiella utsikterna för 2025 till stor del beror på hur dessa provbedömningar utfaller.
Utsikterna för 2025 påverkas nu på ett avgörande sätt av hur provet under slutet 2024 slutligen bedöms. Möjligheter till ytterligare provleveranser har indikerats vilket kan leda till långsiktigt avtal. Lovisagruvan
Bolaget har minskat sina skulder avsevärt och har nu endast avbetalningskrediter på produktionsutrustning och en checkkredit. Tillgångar i form av malmlager och utvecklingsprojekt ger en stabil grund för kommande strategiska satsningar.
Styrning och framtida kapitalanskaffning
Vid den senaste årsstämman fick Lovisagruvans styrelse mandat att genomföra både en riktad nyemission och en nyemission med företrädesrätt. Detta ger bolaget flexibilitet att stärka sin kapitalbas och säkerställa fortsatt utveckling av sina projekt.
Lovisagruvan, med huvudkontor i Djursholm, är inriktat på utvinning av zink, bly och silver i norra Sverige. Företaget exporterar en stor del av sina råvaror och samarbetar med andra aktörer inom gruvindustrin.