Analyskåren: Aktierna som höjs till köp och de du bör avvakta med
![Analyskåren: Aktierna som höjs till köp och de du bör avvakta med](https://img.borskollen.se/misc/aktierekommendation_2.jpg)
Nedan finner du en summering av de analysrekommendationer och riktkursförändringar som har rapporterats om idag den 11 februari. Några av de som har väckt mest intresse hos Börskollens läsare är: BNP Paribas Exane höjer riktkursen för SSAB till 66 kronor (62), upprepar outperform och Kepler Cheuvreux sänker riktkursen för Saab till 245 kronor (260), upprepar behåll.
Tips: På vår sida Riktkurskollen hittar du alla dessa från en stor mängd olika analyshus och banker – dessutom med smidig tillhörande sökfunktion. På sidan Analyskollen kan du även fördjupa dig i många av de publika bolagsanalyser som finns att läsa.
Aktie | Rekommendation och kommentar |
SSAB | BNP Paribas Exane höjer riktkursen för SSAB till 66 kronor (62), upprepar outperform |
Saab | Kepler Cheuvreux sänker riktkursen för Saab till 245 kronor (260), upprepar behåll |
Hexatronic | Danske Bank sänker riktkursen för Hexatronic till 48 kronor (51), upprepar köp |
Handelsbanken | Mediobanca höjer riktkursen för Handelsbanken till 115 kronor (108), upprepar underperform |
Tele2 | Morgan Stanley höjer riktkursen för Tele2 till 125 kronor (120), upprepar jämvikt |
Lifco | UBS inleder bevakning på Lifco med köp och riktkurs 420 kronor |
Lundin Gold | Pareto Securities höjer riktkursen för Lundin Gold till 290 kronor (250), upprepar behåll |
Kongsberg Gruppen | Kepler Cheuvreux sänker Kongsberg Gruppen till minska (behåll), riktkurs 1 110 norska kronor (1 126) |
Securitas | Citigroup höjer riktkursen för Securitas till 155 kronor (140), upprepar neutral |
Indutrade | UBS inleder bevakning på Indutrade med köp och riktkurs 400 kronor |
Coor Service Management | Kepler Cheuvreux sänker riktkursen för Coor till 44 kronor (49), upprepar köp |
Schibsted | Barclays sänker riktkursen för Schibsted Marketplaces till 400 norska kronor (415), upprepar övervikt |
GN Store Nord | Morgan Stanley sänker riktkursen för GN Store Nord till 163 danska kronor (165), upprepar jämvikt |
Paradox Interactive | Barclays höjer riktkursen för Paradox till 160 kronor (155), upprepar undervikt |
AFRY | DNB höjer riktkursen för Afry till 240 kronor (200), upprepar köp |
NCC | Danske Bank höjer riktkursen för NCC till 190 kronor (170), upprepar behåll |
Demant | Kepler Cheuvreux höjer riktkursen för Demant till 290 danska kronor (280), upprepar behåll |
Carlsberg | Kepler Cheuvreux höjer riktkursen för Carlsberg till 800 danska kronor (750), upprepar behåll |
NCC | Kepler Cheuvreux höjer riktkursen för NCC till 200 kronor (187), upprepar köp |
Loomis | Kepler Cheuvreux höjer riktkursen för Loomis till 425 kronor (360), upprepar behåll |
Industrivärden | DNB höjer riktkursen för Industrivärden till 400 kronor (375), upprepar behåll |
Telenor | JP Morgan höjer riktkursen för Telenor till 175 norska kronor (170), upprepar övervikt |
Genmab | Carnegie sänker riktkursen för Genmab till 2 647 danska kronor (2 658), upprepar köp |
Demant | Morgan Stanley sänker riktkursen för Demant till 345 danska kronor (360), upprepar övervikt |
Yara International | Citigroup höjer riktkursen för Yara till 370 norska kronor (360), upprepar köp |
NCC | DNB höjer riktkursen för NCC till 200 kronor (190), upprepar köp |
NCC | SEB höjer riktkursen för NCC till 215 kronor (208), upprepar köp |
Jyske Bank | Carnegie inleder bevakning på Jyske Bank med behåll och riktkurs 534 danska kronor |
Industrivärden | Pareto Securities höjer riktkursen för Industrivärden till 418 kronor (387), upprepar behåll |
NP3 Fastigheter | Pareto Securities höjer riktkursen för NP3 till 302 kronor (300), upprepar köp |
Equinor | HSBC höjer Equinor till köp (behåll), riktkurs 320 norska kronor |
Industrivärden | Danske Bank höjer riktkursen för Industrivärden till 460 kronor (455), upprepar köp |
Orsted | Kepler Cheuvreux sänker riktkursen för Ørsted till 350 danska kronor (400), upprepar behåll |
Demant | Bank of America sänker Demant till underperform (neutral) |
Equinor | Berenberg höjer riktkursen för Equinor till 340 norska kronor (325), upprepar köp |
Thule | DNB höjer riktkursen för Thule till 450 kronor (445), upprepar köp |
Sweco | Danske Bank höjer riktkursen för Sweco till 193 kronor (187), upprepar behåll |
Paradox Interactive | Danske Bank sänker riktkursen för Paradox till 230 kronor (240), upprepar behåll |
Lindex Group | Kepler Cheuvreux sänker riktkursen för Lindex Group till 2,95 euro (3,10), upprepar behåll |
Genmab | BNP Paribas Exane höjer Genmab till neutral (underperform), riktkurs 1 500 danska kronor |
Sweco | DNB höjer riktkursen för Sweco till 221 kronor (216), upprepar köp |