Analyskåren: Aktierna du bör köpa – och de du bör sälja nu

Nedan finner du en summering av de analysrekommendationer och riktkursförändringar som har rapporterats om idag den 6 mars. Några av de som har väckt mest intresse hos Börskollens läsare är: Goldman Sachs inleder bevakning på Lundin Mining med köp och riktkurs 16,60 kanadensiska dollar och ABG Sundal Collier höjer SSAB till behåll (sälj), riktkurs 63 kronor.
Tips: På vår sida Riktkurskollen hittar du alla dessa från en stor mängd olika analyshus och banker – dessutom med smidig tillhörande sökfunktion. På sidan Analyskollen kan du även fördjupa dig i många av de publika bolagsanalyser som finns att läsa.
Aktie | Rekommendation och kommentar |
Lundin Mining | Goldman Sachs inleder bevakning på Lundin Mining med köp och riktkurs 16,60 kanadensiska dollar |
SSAB | ABG Sundal Collier höjer SSAB till behåll (sälj), riktkurs 63 kronor |
Volvo Car | Jefferies sänker riktkursen för Volvo Cars till 23 kronor (25), upprepar behåll |
Boliden | DNB höjer riktkursen för Boliden till 500 kronor (490), upprepar köp |
Alleima | ABG Sundal Collier sänker Alleima till behåll (köp), riktkurs 98 kronor |
Asmodee | Nordea inleder bevakning på Asmodee med köp och riktkurs 118 kronor |
KnowIT | Danske Bank inleder bevakning på Knowit med köp och riktkurs 224 kronor |
Subsea7 | Danske Bank sänker riktkursen för Subsea 7 till 218 norska kronor (230), upprepar köp |
NTG Nordic Transport | DNB sänker riktkursen för NTG Nordic Transport Group till 360 danska kronor (375), upprepar köp |
Genova Property | Kepler Cheuvreux höjer riktkursen för Genova till 57 kronor (56), upprepar köp |
Novonesis | Deutsche Bank höjer riktkursen för Novonesis till 520 danska kronor (500), upprepar köp |
Aker BP | Citigroup sänker riktkursen för Aker BP till 220 norska kronor (245), upprepar neutral |
HH International | Danske Bank sänker H+H International till behåll (köp), riktkurs 115 danska kronor |
HH International | Nordea sänker H+H International till behåll (köp), riktkurs 120 danska kronor |
Freeport-McMoRan | Deutsche Bank höjer Freeport McMoRan till köp (behåll), upprepar riktkurs 47 dollar |
HH International | Carnegie höjer riktkursen för H+H International till 105 danska kronor (86), upprepar behåll |