Aktiefälla eller vinnare? Professorns modell kan förbättra dina beslut

Att identifiera undervärderade aktier kan ge stor avkastning, men det kräver en noggrann analys av företagets finansiella styrka. En modell baserad på Joseph Piotroskis forskning erbjuder insikt i vilka aktier som kan vara rätt val.
Enligt Privata Affärer finns det ett poängsystem som kan hjälpa investerare att identifiera undervärderade aktier med stor potential. Den amerikanske professorn Joseph Piotroski har utvecklat ett test, känt som F-score, som mäter finansiell styrka hos företag med låga p/b-tal.
Identifiera värdefällor och möjligheter
Bolag med låga p/b-tal är ofta undervärderade av en anledning. Piotroskis F-score hjälper till att urskilja vilka av dessa som är verkliga värdefällor och vilka som har potential för tillväxt. Ett högt F-score indikerar god finansiell hälsa och potential för avkastning.
Aktier med höga F-score har även visat sig överträffa marknaden. Billerud och Peab är exempel på sådana bolag som, trots konjunkturkänslighet, förväntas klara av svackor och dra nytta av framtida uppgångar.
Prickar du botten rätt är uppsidan stor. Marcus Hernhag, Privata Affärer.
Starka finanser och branschvariationer
Billerud och Peab, är två bolag som fick full poäng i Piotroskis modell, vilket visar på bra trend inom bolagets finanser och kassaflöden.
Här är listan med de bolag som har fullpott i Piotroskis modell, F-score:
Bolag | Kurs | F-score |
---|---|---|
Billerud | 108,10 | 9 |
Peab | 79,05 | 9 |
Biotage | 102,20 | 9 |
Nilörngruppen | 62,60 | 9 |
Essity B | 291,10 | 9 |
Lundin Gold | 311,00 | 9 |
Clas Ohlson | 223,60 | 9 |
Ework | 137,40 | 9 |
Raysearch Laboratories | 235,00 | 9 |
Sleep Cycle | 46,60 | 9 |
Dynavox | 65,10 | 9 |
Källa: Privata Affärer/Börsdata (24/3).
Fler bolag med potential
Det finns ytterligare 30 bolag på Stockholmsbörsen som uppfyller 8 av 9 kriterier i Piotroskis modell.
Bland dessa märks flera stabila företag som ABB, AstraZeneca, Tele2 B, Addlife, Assa Abloy, Evolution, Hemnet, med flera.
Genom att följa Piotroskis kriterier kan investerare hitta bolag med finansiell styrka och potential för överavkastning. Dessa bolag erbjuder inte bara stabilitet utan också möjlighet till betydande avkastning när marknadsförhållandena förbättras.
Piotroskis 9 kriterier för ett bolags F-score
- Ökad vinst – Positiv avkastning på företagets tillgångar under året.
- Starkt kassaflöde – Kassaflödet från den löpande verksamheten är positivt för året.
- Förbättrad lönsamhet – Högre avkastning i procent på tillgångarna jämfört med föregående år.
- Självfinansierande kassaflöde – Kassaflödet från verksamheten överstiger nettovinsten, vilket skapar utrymme för investeringar och expansion.
- Minskad skuldsättning – En lägre andel av företagets tillgångar är finansierad med långfristiga skulder jämfört med föregående år.
- Förbättrad likviditet – Högre betalningsförmåga, där omsättningstillgångarna har vuxit snabbare än kortfristiga skulder under året.
- Ingen utspädning av ägandet – Företaget har inte emitterat några nya aktier under året.
- Starkare bruttomarginal – Företaget har förbättrat sin bruttomarginal jämfört med föregående år.
- Högre effektivitet – Ökad omsättningshastighet, vilket tyder på en mer effektiv verksamhet i år.