61 000 svenskar får brev från Pensionsmyndigheten – så ska du tänka
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

61 000 svenskar får brev från Pensionsmyndigheten – så ska du tänka

61 000 svenskar får brev från Pensionsmyndigheten – så ska du tänka

Många svenskar har nyligen fått brev från Pensionsmyndigheten om att deras fonder ska bytas ut. Denna förändring sker inom ramen för en stor upphandling av premiepensionsfonder. Syftet är att säkerställa kvalitet.

  • Över 61 000 svenskar berörs av det pågående fondbytet.
  • Upphandlingen syftar till att förbättra kvalitet och hållbarhet.
  • Få sparare har hittills gjort aktiva fondval.

Enligt Privata Affärer har Pensionsmyndigheten skickat ut brev till omkring 61 000 svenskar, med fler att förvänta sig. Orsaken är en stor upphandling av premiepensionsfonder, där målet är att förbättra kvaliteten och säkerställa att fonderna uppfyller kriterier för förvaltning och hållbarhet.

Så fungerar fondbytet

Fondtorgsnämnden ansvarar för upphandlingen, som omfattar 1 300 miljarder kronor och sker fondkategori för fondkategori. När en fondkategori upphandlats, informeras spararna. Om en fond försvinner, väljer en algoritm en ersättningsfond. Spararna har en kort period för att välja själva, annars sker bytet automatiskt.

Zettervall nämner däremot att mer än hälften av spararna har sitt sparande i det statliga förvalsalternativet AP7 Såfa som inte påverkas alls av upphandlingen.

Få har gjort aktiva val

Hittills har fem fondkategorier upphandlats, och information skickats till sparare i två europeiska kategorier. Av de som berörts har endast 1,5 procent valt en ny aktiv Europafond, medan 6 procent har valt en ny passiv fond, enligt Pensionsmyndigheten.

Vi ser att många låter algoritmen välja åt dem, troligen för att skillnaderna mellan fonderna är små. Monica Zettervall, pensionsexpert på Pensionsmyndigheten.

Större förändringar väntar

De hittills genomförda upphandlingarna har rört relativt få sparare, men större kategorier som globala fonder och Sverigefonder kommer att upphandlas senare i år. Detta förväntas även öka engagemanget.

Enligt Johan Andersson, pressekreterare på Pensionsmyndigheten, har få frågor inkommit, förutom en handfull undringar om varför fonden LF Global Index inte längre ingår efter upphandlingen.

Nyhetsbrev