Podcast
"Problemen är inte över"
Di:s experter Ulf Petersson och Torbjörn Isacson diskuterar läget i pensionsjätten Alecta som har spekulerat bort uppemot 20 miljarder kronor på att sälja svenska banker och köpa nischbaner i USA.
”Det är mycket som är slående i Alectas misslyckande och den stora frågan att reda ut är om det finns fler surdegar i försäkringsbolagets förvaltning som uppenbarligen har blivit betydligt mer riskfylld de senaste åren”, säger Torbjörn Isacson.
Dessutom:
- Börsturbulensen och bankoron.
- H&M:s svåra läge.
- Aktier: Öresund och Electrolux.
- Nästa veckas viktigaste händelser.

"Problemen är inte över"
Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!
Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!
Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!
Läses av andra just nu
Jämförelse: Så får du högst sparränta just nu!
Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella sparräntor för sparkonton för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.