Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Vinnare

Vinnare & Förlorare - Embracer backar på delårsrapport

Stockholmsbörsen inleder torsdagens handel med en bred nedgång i spåren av den dystra utvecklingen på New York-börsen igår kväll. Utvecklingen är i linje med den på de ledande Europabörserna. Gamingbolaget Embracer backar på sitt bokslut för det fjärde kvartalet.

Efter 25 minuters handel var OMXS30-indexet ned 1,41 procent till 1 974,28. Indexet har under dagen rört sig inom intervallet -1,41 procent som lägst och -0,88 procent som högst.

Breda OMXSPI var ned 1,34 procent.

AktieKursförändringKommentar
Sivers Semiconductor21,6%Dotterbolag får order värd drygt 0,6 miljoner dollar
Rhovac5,5%Bolaget uppger att prekliniska fynd pekar mot potentiell användning i flera cancerformer
Embracer-2,5%Intäkterna klart bättre än väntat, justerat rörelseresultat något sämre än väntat
Vestum−3,5%Rapporterar en organisk tillväxt på 12,4 procent i första kvartalet
Oscar Properties-5,7%Castellum har sålt hela sitt aktieinnehav
Active Biotech-13,0%Nedrekyl efter gårdagens kursrally då FDA beviljade särläkemedelsstatus för tasquinimod


http://media.finwire.com/media/FWM0074C25-table-1

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Active Biotech

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt