Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Tbd30s

Tbd30s dotterbolag förvärvar Reliningsteknik Sverige

Spac-bolaget Tbd30 har genom sitt helägda dotterbolag Spolargruppen förvärvat samtliga aktier i Reliningsteknik Sverige. Det framgår av ett pressmeddelande.

Reliningsteknik är verksamma inom fastighetsrelaterad relining. De omsätter 22 miljoner kronor per år med god lönsamhet och tillväxt. De är baserade i Eslöv.

”Vi är mycket glada att välkomna Reliningsteknik till Spolargruppen. Förvärvet förstärker Spolargruppens redan starka position i södra Sverige och är ett välkommet tillskott. Vi ser fram emot att välkomna grundare och medarbetare till bolagets fortsatta tillväxtresa inom gruppen", säger Tbd30s vd Anders Lönnqvist.

❤️ Gratis: Prenumerera på vårt nyhetsbrev med heta aktiecase och ladda ner vår app för bolagsbevakning!

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt