Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

SHT får sin femte prototyporder från Huawei

Teknikbolaget SHT Smart High-Tech har fått ytterligare en prototyporder på komprimerbara grafenförstärkt termiska gränssnittsmaterial en kärnprodukt med beteckning GT-Pad. Ordern kommer från Huawei Technologies Sweden, enligt ett pressmeddelande.

Prototypprodukten är en modifiering av Smart High Techs basprodukt SHT GT. Modifieringen sker i nära samarbete med kundens utvecklingsorganisation i Kista med syfte att ersätta befintlig lösning med en mer kostnadseffektiv och dessutom prestandahöjande lösning. "Denna order är den femte prototyporder i rad som Huawei har beställt av Smart High Tech", skriver bolaget.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om SHT Smart High-Tech

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien SHT Smart High-Tech

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt