Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Nya förvärv inte en prioritet för Syncro Group i inledningen av året

Plattformsbolaget Syncro Group har inte som prioritet att göra nya förvärv i inledningen av 2022. Det framgår av en pressmeddelad vd-uppdatering signerad Magnus Winterman.

"I inledningen 2022 ska vi satsa på att konsolidera verksamheterna i de bolag vi förvärvade under 2021 och tillse att vi kan maximera lönsamheten genom alla synergieffekter vi redan har identifierat. I det arbetet är det stora möjligheter att vi kommer att se fler synergieffekter som ytterligare ska kunna ta oss mot lönsamhet. Nya förvärv som kan stärka vår affär är i inledningen av 2022 inte prio men kan inte uteslutas då det ingår i vårt arbete att skanna av marknaden efter potentiella förvärv", skriver Syncrochefen.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Syncro

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Syncro

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt