Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Novotek

Novotek ökar omsättning men minskar rörelseresultat under tredje kvartalet

industriell it-bolaget Novotek redovisar ökande omsättning under tredje kvartalet jämfört med samma period året innan. Rörelsevinsten minskade.

Omsättningen steg 11,2 procent till 91,4 miljoner kronor (82,2).

Rörelseresultatet blev 6,1 miljoner kronor (8,4), med en rörelsemarginal på 6,7 procent (10,2).

Resultatet före skatt var 5,0 miljoner kronor (8,4).

Resultatet efter skatt blev 4,2 miljoner kronor (6,0), en minskning med 30,0 procent mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 0,4 kronor (0,6), vilket innebär en minskning med 33,3 procent mot föregående år.

Orderingången landade på 103,5 miljoner kronor (80,9), en ökning med 27,9 procent mot föregående år.

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 1,6 miljoner kronor (3,5).

"Novoteks utveckling under tredje kvartalet var fortsatt utmanande främst påverkat av den förändrade omvärlden. Förskjutningar av större affärer sker fortsatt och en ogynnsam produktmix samt ökade kostnader för mer sälj- och marknadspersonal jämfört med tidigare år bidrog
till en vinstförsämring. De uppskjutna affärerna var främst synliga i Sverige medan övriga marknader utvecklats mer balanserat. Investeringarna i ökade marknads- och
försäljningsresurser förväntas ge positiva resultat under kommande kvartal", skriver bolaget om marknadsläget.

Novotek, MkrQ3-2022Q3-2021Förändring
Orderingång103,580,927,9%
Nettoomsättning91,482,211,2%
Rörelseresultat6,18,4-27,4%
Rörelsemarginal6,7%10,2%
Resultat före skatt5,08,4-40,5%
Nettoresultat4,26,0-30,0%
Resultat per aktie, kronor0,40,6-33,3%
Kassaflöde från löpande verksamhet1,63,5-54,3%


http://media.finwire.com/media/FWM007E614-table-1

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Novotek

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Novotek

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt