Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Implanticas Refluxstop har lanserats i Spanien

Medicinteknikbolaget Implantica meddelar att två patienter har genomgått en operation med bolagets produkt Refluxstop för att behandla sura uppstötningar i Spanien. Det framgår av ett pressmeddelande.

Båda patienterna mår bra och skrevs ut nästa eftermiddag.

"De första resultaten visar att Refluxstop kan bota reflux i 95 procent av fallen utan behov av medicinering. På samma sätt förbättrar den refluxkontrollen och minskar sväljningssvårigheterna på medellång sikt", skrev Hospital Universitario Getafe den 28 februari.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Implantica

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Implantica

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt