Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

CMS fastställer ersättning om 897 dollar för Immunovias test

Ersättningsnivån för diagnostikföretaget Immunovias test för tidig upptäckt av bukspottkörtelcancer har fastställts till 897 dollar av Centers for Medicare and Medicaid Services (CMS). Det framgår av ett pressmeddelande.

"CMS-beslutet är en viktig milstolpe i kommersialiseringsarbetet för vårt IMMray PanCan-d-test och ytterligare ett steg på vår väg mot ersättning", kommenterar vd Philipp Mathieu.

CMS är en federal myndighet inom United States Department of Health and Human Services som tillhandahåller sjukvårdsförsäkring till mer än 100 miljoner människor i USA.

Priset börjar gälla den 1 januari.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Immunovia

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Immunovia

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt