
BPC Instruments får ny storägare i Fore C Investment
Bioteknikbolaget BPC Instruments får Fore C Investment som ny storägare. Det är resultatet av att Fore C Investment ingått avtal med LU Holding om att förvärva dess post på 4,2 procent i bolaget. Det framgår av ett pressmeddelande.
Fore C, som är ett privat investeringsbolag ägt av Göran Nordlund, kommer att bli fjärde största aktieägare i BPC.
"BPC är ett typiskt bolag som vi vill investera i: en framstående entreprenör, en underliggande marknadstillväxt och en offensiv tillväxtplan. Vi ser fram emot att på lång sikt stödja BPC som en engagerad aktieägare", kommenterar Nordlund.
LU Holding är Lunds universitets investeringsbolag och har varit en av medgrundarna sedan etableringen av BPC 2005.
"Genom denna försäljning får vi möjlighet att engagera oss i nya spännande kommersialiseringsprojekt vid Lunds universitet", säger LU Holdings vd Christine Widstrand.