Bokslutskommuniké 2024: Rörelseresultat om 50 MSEK i fjärde kvartalet
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Bokslutskommuniké 2024: Rörelseresultat om 50 MSEK i fjärde kvartalet

Fjärde kvartalet 2024

  • Nettoomsättning ökade med 11% till 284 MSEK (255), med en organisk minskning om -22%.
  • Bruttomarginalen stärktes till 84% (74%).
  • Rörelseresultatet (EBIT) stärktes till 50 MSEK (-14). Justerat för strukturella engångskostnader om 24 MSEK uppgick EBIT till 74 MSEK.
  • Kvartalets resultat uppgick till 5 MSEK (-29).
  • Resultatet per aktie uppgick till 0,02 SEK (-0,27).
  • Fritt kassaflöde uppgick till -14 MSEK (-26).
  • Kostnadsbesparingsprogrammet på god väg att leverera 200 MSEK i kassapåverkande operativa besparingar, varav 73 MSEK uppnåtts vid årets slut.

Januari – december 2024

  • Nettoomsättning ökade med 13% till 857 MSEK (758), med en organisk minskning om -16%.
  • Bruttomarginalen stärktes till 80% (75%).
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -107 MSEK (-184). Justerat för strukturella engångskostnader om 34 MSEK uppgick EBIT till -73 MSEK.
  • Periodens resultat uppgick till -177 MSEK (-198).
  • Resultatet per aktie uppgick till -0,89 SEK (-1,87).
  • Fritt kassaflöde uppgick till -345 MSEK (-119).

VD Anand Srivatsa kommenterar:
”Vi avslutade året med framsteg mot våra mål för 2024: att närma oss lönsamhet och till stor del slutföra integrationen av Autosense. Under fjärde kvartalet levererade Tobii ett rörelseresultat om 50 MSEK, där båda segmenten Products & Solutions och Integrations nådde lönsamhet.

Vår finansiella utveckling under fjärde kvartalet bekräftar den varaktiga positiva effekten av kostnadsbesparingsprogrammet som lanserades under andra kvartalet. Vi har genomfört åtgärder som kommer att minska vår arbetsstyrka med cirka 300 anställda och konsulter jämfört med toppnivån på cirka 900 under första kvartalet 2024. Dessa steg är avgörande för vår fortsatta framgång, drivna av synergier från förvärvet, anpassningar av vår kostnadsstruktur och andra strategiska initiativ.

Vi är på god väg att möta vår prognos att minska kassapåverkande operativa kostnader med mer än 200 MSEK under de 12 månader som följde efter basnivån som sattes under andra kvartalet 2024. Genom att lägga ihop tredje och fjärde kvartalen har vi redan minskat vår kassapåverkande kostnadsbas med 73 MSEK. Vi förväntar oss att leverera resten av besparingarna under första halvåret 2025.

Nettoomsättningen ökade med 11 procent under kvartalet. Med en svagare efterfrågan över lag var den organiska försäljningen inom både Products & Solutions- och Integrationssegmenten en besvikelse under kvartalet. Däremot nådde försäljningen i Autosense-segmentet den övre delen av det tidigare kommunicerade intervallet för helåret. Som tidigare kommunicerats, inkluderar nettoomsättningen i vårt Integrationssegment viss bildbehandlingsrelaterad försäljning från förvärvet, vilket kommer att minska under 2025.

Integrationen av Autosense fortsatte framgångsrikt under kvartalet, med kontinuerliga framsteg och viktiga milstolpar uppnådda i våra pågående OEM-program med en tysk tillverkare av premiumbilar och Tier 1-partners. Vi är också uppmuntrade av att ha säkrat två nya DMS design wins med en global japansk Tier 1-leverantör under kvartalet. En av dessa är redan i produktion, medan den andra har produktionsstart under 2026. Vid årets slut använder över 600 000 fordon på vägarna Tobiis interior sensing-lösningar, och kundlistan omfattar nu 12 OEM-varumärken med över 150 fordonsmodeller.

Vi är glada över att ha levererat ett förbättrat rörelseresultat för helåret 2024, i linje med vår guidning. Vi kommer fortsätta att genomföra ytterligare kostnadsbesparande åtgärder under hela 2025. Vidare, som ett resultat av en strategisk översyn av vår produktportfölj, är vi också engagerade i att avyttra vissa produktområden för att förbättra vår kassaposition. Vi förväntar oss att dessa initiativ och framsteg kommer att resultera i ett mer effektivt och fokuserat företag med stabil lönsamhet.”

Q4 presentation idag kl. 9.00 CEST
Tobiis VD Anand Srivatsa och CFO Magdalena Rodell Andersson presenterar och kommenterar rapporten. Efter presentationen finns möjlighet att ställa frågor. Presentationen hålls på engelska.

Länk till webbpresentationen

Vänligen försäkra dig om att du är ansluten till presentationen genom att logga in några minuter innan den börjar. Det kommer att vara möjligt att ställa frågor via chattfunktionen eller muntligt, genom att välja alternativ för deltagande.

Presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt på Tobiis webbplats. Där kommer även delårsrapporten och en inspelning av webbpresentationen att finnas tillgängliga.

För mer information, vänligen kontakta:
Carolina Strömlid, Head of Investor Relations, Tobii AB, tel: +46 (0)70 880 71 73, e-post: [email protected]

Om Tobii
Tobii är världsledande inom eyetracking och pionjär inom attention computing. Vårt uppdrag är att göra världen bättre med teknik som förstår vår uppmärksamhet och intention. Vi skapar en bättre framtid med våra produkter och lösningar som appliceras inom områden så som beteendestudier och forskning, hälso- och sjukvård, träning och utbildning, gaming, extended reality (VR, AR & MR), fordonsindustrin, med flera. Tobiis eyetracking-lösningar används av tusentals företag, universitet och forskningsinstitutioner runt om i världen. Tobii har sitt huvudkontor i Sverige och är noterat på Nasdaq Stockholm (TOBII). Mer information finns på: www.tobii.com.

Bifogade filer

Nyheter om Tobii

Läses av andra just nu

Om aktien Tobii

Senaste nytt