Kraftigt ökad sommarförsäljning för Boho Club Marbella
![{newsItem.title}](https://mb.cision.com/Public/15067/3630043/87d4368432c71456_org.jpg)
Boho Club, ett hotell- och restaurangkomplex i lyxsegmentet på Golden Mile i Marbella, som ägs och drivs av Quartiers Properties AB (publ), listat på Nasdaq First North Growth Market, noterar en försäljningsökning om 38% i juli och augusti jämfört med samma period 2021.
Försäljningen under de två sommarmånaderna uppgick i år till 2,2 MEUR jämfört med 1,6 MEUR motsvarande period 2021. Störst ökning skedde under juli 2022 med en månadsförsäljning om 1,1 MEUR, innebärande en ökning om 61% jämfört med samma period föregående år.
Vi är särskilt glada över den kraftiga försäljningsökning som vi såg under juli månad och ser fram emot en höst med fler försäljningsrekord i sikte, kommenterar ägarbolaget Quartiers Properties VD Marcus Johansson Prakt.