Cereno Scientific har slutfört första delen av fas 1-studie med CS014
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Cereno Scientific har slutfört första delen av fas 1-studie med CS014

Cereno Scientific har slutfört första delen av fas 1-studie med CS014

Forskningsbolaget Cereno Scientifics läkemedelskandidat CS014 har slutfört första delen av två av sin fas 1-studie på friska frivilliga studiedeltagare utan några säkerhetsproblem. Den första delen avser engångsdosering med doseskalering.

"Vi är nöjda med framstegen i Fas I-studien med CS014 och ser framemot dess slutförande i mitten av 2025. Det framgångsrika slutförandet av den första delen där CS014 administrerades som en engångdosering med doseskalering (SAD) är ett tecken som stärker att HDAC-hämmaren CS014 har en gynnsamm säkerhetsprofil", uppger Rahul Agrawal, CMO and Head of R&D of Cereno Scientific, i ett pressmeddelande.

Fas 1-studien kommer att involvera cirka 48 studiedeltagare och förväntas vara slutförd i mitten av 2025, varefter dataanalys kommer att genomföras och topline-resultat därefter kan kommuniceras.

Nyhetsbrev