Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Robeco Global Consumer Trends D EUR ökade 7,1 procent i augusti

Fonden Robeco Global Consumer Trends D EUR steg 7,1 procent i augusti, vilket var bättre än fondens jämförelseindex som steg 4,9 procent. Sedan årsskiftet har fonden avkastat 25,2 procent och är därmed bättre än index som har minskat 1,7 procent. Det framgår av en månadsrapport.

Ayden var det innehav som bromsade fonden mest under månaden.

Förändringarna i portföljen har bara varit små. Man minskade lite i Square och Cooper Companies.

Man köpte lite i Heineken, LVMH, Nestle och Unicharm.

Robeco Global Consumer Trends D EUR, %augusti, 2020
Fond MM, förändring i procent7,1
Index MM, förändring i procent4,9
Fond i år, förändring i procent25,2
Index i år, förändring i procent-1,7

Love Josefsson
love@finwire.se, 0708-97 44 06
Nyhetsbyrån Finwire

Läsaren av innehållet kan anta att Finwire har erhållit eller kommer att erhålla betalning för utförandet av finansiella företagstjänster från bolaget. Ersättningen är på förhand avtalad och är inte beroende av innehållet.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Heineken

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt