Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Rootfruit slog försäljningsrekord på chipsi juli

Chipstillverkaren Rootfruit slog försäljningsrekord på chips i juli.

Rootfruitkoncernens försäljning i juli uppgick till 26,6 miljoner kronor jämfört med 28,0 miljoner kronor samma månad föregående år, motsvarande en försäljningsminskning med 5 procent.

Bolaget menar att man erfar en återhämtning med Exotic Snacks lösviktskoncept och särskilt på större butiker jämfört med den momentana inbromsningen av efterfrågan i samband med utbrottet av Covid-19. Försäljningen av Gårdschips slog rekord.

Som ett led i att harmonisera redovisningsprinciperna i koncernen har marknadsrabatter på chips och smartsnacks för 2020 och jämförelseåret omklassificerats från en reduktion av nettoförsäljningen till omkostnader, uppger bolaget i ett pressmeddelande.

Love Josefsson
love@finwire.se, 0708-97 44 06
Nyhetsbyrån Finwire

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Premium Snacks

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Premium Snacks

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt