Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Potentiell

Potentiell revansch för ölbolagen efter starkt år för finspriten - Di

Sedan pandemin bröt ut har utvecklingen varit tudelad mellan spritbolagen och bryggerierna. Medan de förra har haft en stark kursutveckling har de stora öljättarna som Anheuser Busch-Inbev, Heineken och Carlsberg haft ett motigare fjolår.

Enligt Dagens industri kan det framåt löna sig att eventuellt satsa på bryggeribolagen om man väljer att se nyktert på omikronvarianten, det vill säga att den endast leder till kortvariga nedstängningar. Det skulle i sådana fall innebära ljusare tider för både krog- och bryggerinäringen.

I slutändan landar dock valet i mellan om man vill satsa på medvind (spritbolag) eller öl (bottenfiske).

”För den som inte vill välja går det förstås alltid att skapa en cocktail till portföljen, med aktier ur bägge läger”, skriver Di i analysavslutningen.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Igrene

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt