Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Monivent tecknar distributionsavtal i Nordamerika

Medicinteknikbolaget Monivent har tecknat ett distributionsavtal för Nordamerika med Echo Healthcare, enligt ett pressmeddelande.

"Detta är ett stort och viktigt steg för Monivent i vår plan att göra Monivent Neo Training tillgänglig på global basis. Både USA och Kanada har ett uttalat fokus på utbildning och träning för sjukvårdspersonal och genom avtalet med Echo Healthcare når vi på ett effektivt sätt ut till detta segment", säger vd Karin Dahllöf.

Stefan Linnér
stefan.linner@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Monivent

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Monivent

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt