Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Eni köper vindkraftsportfölj i Italien med kapacitet på 315 megwatt

Italienska oljejätten Eni har ingått avtal om att förvärva en vindkraftsportfölj med 13 vindkraftsparker och en total kapacitet på 315 megawatt i Italien. Det framgår av ett pressmeddelande.

Affären görs med Glennmont Partners samt PGGM Infrastructur Fund och de förvärvade vindkraftsparkerna består av totalt 256 vindkraftverk som driftsatts mellan 2006 och 2016. Utöver vindkraftverken förvärvas även ett arbetande team som fortsatt kommer driva portföljen av vindkraftsparker.

Till följd av affären uppnår Eni en total kapacitet inom vindkraft på 350 megawatt i landet, vilket är en del i bolagets strategiska övergång mot förnybar energi. Eni har som uppsatt mål att vara helt koldioxidneutralt senast år 2050.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Eni

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Eni

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt