Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Alphahelix huvudägare säljer aktier till strategiskt viktiga aktieägare

Life science-bolaget Alphahelix huvudägare Labkompaniet har avyttrat 999 999 aktier. Aktierna såldes i tre lika stora poster till Artur Aira, Gerhard Dal och Tobias Schön. Syftet är att stärka ägandet för tre strategiskt viktiga aktieägare, uppges det i ett pressmeddelande.

"Koncernen står framför en spännande tid där dotterbolaget Techtum ska expandera med försäljningskontor i de nordiska länderna samtidigt som dotterbolaget Cybergene nyanställer för en planerad marknads- och produktexpansion. Även om koncernen genererar ett bra överskott så är det mycket positivt med starkt engagemang från erfarna investerare med samma långsiktiga mål som ledningen", säger Mikael Havsjö som är vd för Alphahelix och styrelseordförande i Labkompaniet.

Efter transaktionen minskar Labkompaniets ägarandel från 32,92 till 31,35 procent.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Alphahelix

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Alphahelix

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt