Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Zordix Publishing inleder samarbete med G-Loot

Spelutvecklaren Zordixs förlagsverksamhet Publishing har tecknat ett avtal med svenska e-sportsföretaget G-Loot. Avtalet gäller pilot-testande av G-Loots nya teknologi för e-sport och community-byggande i Zordix Publishings kommande spel Ponpu. Det framgår av ett pressmeddelande.

Avtalet innebär att Zordix och G-Loot står för hälften vardera av en första prispott om 30 000 kronor. För ytterligare tävlingar står Zordix för prispengarna, samt betalar en avgift till G-Loot. Ponpu släpps den 5 november på PC, Nintendo Switch, Xbox One samt Playstation 4.

Henrik Öhlin
henrik.ohlin@finwire.se, 0703-21 06 99
Nyhetsbyrån Finwire

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Zordix

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt