Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Styrelseordförande Bo Nordlander avböjer omval i Time People Group

Aktieägarna i konsultbolaget Time People Group kallas till årsstämma torsdagen den 9 september i Stockholm. Styrelsen föreslår att stämman beslutar om en utdelning på 1,25 kronor per aktie.

Omval föreslås av styrelseledamöterna Hans Nygren, Per Elgh och Daniel Johansson. Styrelseordförande Bo Nordlander har av personliga skäl tackat nej till omval. Förslag om ny styrelsemedlem och styrelseordförande kommer att presenteras senast på årsstämman.

Styrelsen vill ha bemyndigande från stämman att besluta om nyemission av aktier, motsvarande en ökning av antalet aktier med högst 10 procent. Befogenheten syftar till att möjliggöra företags- eller produktförvärv.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Time People Group

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Time People Group

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt