Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Homemaid

Homemaid ökar både omsättning och rörelseresultat - inlett ny förvärvsstrategi

Tjänstebolaget Homemaid redovisar både ökad omsättning och ökad rörelsevinst under andra kvartalet jämfört med samma period året innan.

Omsättningen steg 34,7 procent till 82,7 miljoner kronor (61,4).

Rörelseresultatet blev 4,8 miljoner kronor (2,8), med en rörelsemarginal på 5,8 procent (4,6).

Resultatet före skatt var 4,7 miljoner kronor (2,8).

Resultatet efter skatt blev 3,6 miljoner kronor (2,1), en ökning med 71,4 procent mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 0,20 kronor (0,11), vilket innebär en ökning med 81,8 procent mot föregående år.

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 10,1 miljoner kronor (5,1).

"Homemaid fortsätter i andra kvartalet att prestera på en hög nivå. Vi är glada och stolta över
att omsättning och resultat fortsätter att utvecklas positivt. Affärsplanen som innebär
utveckling av Homemaid inom ett antal fokuserade områden parallellt med kompletterande
förvärv bär frukt", skriver vd Stefan Högkvist.

Under perioden har Homemaid förvärvat bolaget Top Städ vilket är det första steget av den nya förvärvsstrategin. Top Städ behåller både sitt eget varumärke och sin egna vd. Ambitionen med detta och framtida förvärv är att dotterbolagen ska fortsätta växa vidare inom sina egna verksamhetsområden.

Under det andra kvartalet har Homemaid också förvärvat Pro Assistans genom ett inkråmsförvärv där bolagets verksamhet integreras in i Homemaid.

Homemaid, MkrQ2-2021Q2-2020Förändring
Nettoomsättning82,761,434,7%
Rörelseresultat4,82,871,4%
Rörelsemarginal5,8%4,6%
Resultat före skatt4,72,867,9%
Nettoresultat3,62,171,4%
Resultat per aktie, kronor0,200,1181,8%
Kassaflöde från löpande verksamhet10,15,198,0%


http://media.finwire.com/media/FWS00650D8-table-1

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om HomeMaid

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien HomeMaid

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt