Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Digizuite

Digizuite utfärdar teckningsoptioner till anställda

Danska mjukvarubolaget Digizuites styrelse har beslutat om att utfärda teckningsoptioner i bolaget till vissa anställda i bolaget och i dotterbolag. Det framgår av ett pressmeddelande.

Styrelsen har utfärdat drygt 522 000 teckningsoptioner, motsvarande 1,79 procent av bolagets aktiekapital. Optionerna, som delas ut gratis, kan som tidigast utnyttjas 24 månader efter teckningsdatumet. Lösenpriset för optionerna är 9,56 danska kronor per aktie. Optionerna har idag ett marknadsvärde på 7,41 danska kronor, skriver bolaget.

Aktien handlas idag till 11,70 danska kronor.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Digizuite

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Digizuite

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt