Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Deutsche

Deutsche Telekom ökar omsättning och nettoresultat under Q1, höjer helårsårsprognosen

Tyska teleoperatörsjätten Deutsche Telekom redovisar en högre omsättning och vinst i det första kvartalet jämfört med fjolåret. Båda utfallen var bättre än väntat, enligt Reuters.

Omsättningen steg 32,7 procent till 26,4 miljarder euro (19,9).

Ebitda-resultat blev 10,36 miljarder euro (6,94), med en ebitda-marginal på 39,2 procent (34,9).

Justerat ebitda-resultat efter leasing (aebitda) uppgick till 8,80 miljarder euro (5,92), med en justerad ebitda-marginal på 33,3 procent (29,7).

Resultatet efter skatt blev 936 miljoner euro (916).

Resultatet återspeglar den starka utvecklingen för verksamheterna i Europa och USA. På den senare marknaden har enheten T-Mobile höjt sin guidning. Nu följer också Deutsche Telekom efter genom att höja samma guidning vid den europeiska verksamheten i år. Bolaget förväntar sig en aebitda som överträffar 37 miljarder euro och ett fritt kassaflöde på cirka 8 miljarder euro.

Det fria kassaflödet uppgick till 4,07 miljarder euro under första kvartalet (2,29).

Deutsche Telekom, BEURQ1-2021Q1-2020Förändring
Nettoomsättning26,419,932,7%
EBITDA10,366,9449,3%
EBITDA-marginal39,2%34,9%
EBITDA, justerat8,805,9248,6%
EBITDA-marginal, justerad33,3%29,7%
Nettoresultat0,940,922,2%


http://media.finwire.com/media/FWM005F84D-table-1

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Deutsche Telekom

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Deutsche Telekom

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt